BLIZNY – są trwałą zmianą skórną powstałą w wyniku gojenia ubytków.

Powstają na skutek urazów i niektórych chorób skóry np. trądzik, ospa wietrzna, półpasiec. Początkowo są czerwone a z czasem przybierają kolor skóry lub mogą stać się przebarwione lub odbarwione.

Blizny mogą być płaskie, gładkie, ale częściej zapadnięte, ubytkowe, atroficzne lub wręcz odwrotnie uniesione, hipertroficzne, keloidy.

Mimo szerokiej gamy zabiegów jakimi dysponuje dermatologia estetyczna należy pamiętać, że nie jesteśmy w stanie usunąć blizny całkowicie.

Lecząc blizny zmniejszamy ich widoczność, poprawiamy ich trofikę, strukturę i zabarwienie przez co uzyskujemy dobre efekty estetyczne.

Zwykle stosujemy serie zabiegów a także techniki łączone. Szeroko stosowane zabiegi przy użyciu laserów frakcyjnych ablacyjnych i nieablacyjnych czy mikro nakłuwanie, które stymulują naturalne procesy naprawcze w skórze łączymy z osoczem, które aktywuje mezenchymalne komórki macierzyste i fibroblasty do tworzenia nowych włókien kolagenowych i elastynowych, których brak jest w bliźnie.

Mezoterapia czy biostymulatory tkankowe poprzez śródskórne i podskórne wprowadzenie substancji aktywnych suplementują i naprawiają ubytki skóry.

Należy pamiętać o codziennym stosowaniu foto protekcji UV.

Facebook