Nadmierne wypadanie włosów (łysienie) jest objawem. Może występować w przebiegu chorób skóry i jej przydatków jak również w przebiegu wielu chorób ogólnoustrojowych.

Istotną rolę przy łysieniu odgrywają:

Podstawą i warunkiem skutecznego leczenia łysienia jest ustalenie przyczyny problemu co nie zawsze jest proste. W diagnostyce oprócz badania dermatologicznego i badań laboratoryjnych wykorzystuje się trichoskopię. Jest to procedura bezinwazyjna i całkowicie bezbolesna. Lekarz przy pomocy trichoskopu w powiększeniu ogląda skórę głowy i ocenie strukturę włosa co pomaga ustalić rozpoznanie.

Czasami konieczne jest poszerzenie diagnostyki o biopsję skóry i badanie histopatologiczne. Zabieg wykonywany jest przez lekarza po uprzednim miejscowym znieczuleniu miejsca pobrania przy pomocy sztancy o śr. 3-5 mm. Miejsce po pobraniu biopsji goi się zwykle bez pozostawienia widocznego śladu.

Najczęstszą przyczyną łysienia u dorosłych niezależnie od płci jest łysienie androgenowe. Choruje na nie 50% mężczyzn przed 50rż i 70% powyżej 70 r ż. W przypadku kobiet to 6% i 40 %. Przyczyną schorzenia jest genetycznie uwarunkowana nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron co prowadzi do miniaturyzacji mieszków i włosów.

Oprócz leczenia farmakologicznego w leczeniu schorzenia wykorzystuje się zabiegi medycyny regeneracyjnej np. stymulowanie za pomocą komórek macierzystych (progenitorowych) uzyskanych z mieszków włosowych pobranych z miejsc niewrażliwych na dihydrotestosteron, czy czynników wzrostowych płytek krwi uzyskanych z osocza pacjenta, które hamują aktywność enzymu (5alfa reduktazy) przekształcającą testosteron w jego aktywną postać mającą powinowactwo do mieszków włosowych i odpowiedzialnych za proces utraty włosów.

Inny rodzaj zabiegów wykorzystywanych w leczeniu łysienia androgenowego o skuteczności popartej badaniami, to naświetlanie laserem o długości fali 1927 nm. . Światło lasera wnika precyzyjnie w głąb skóry w okolice mieszka włosowego działa bezpośrednio na uśpione mieszki pobudza mikrokrążenie i stymuluje wzrost włosów a także poprawia przenikalność substancji aktywnych zawartych w mezoterapii Polinukleotydy, witaminy, antyoxydanty zawarte w koktajlach do mezoterapii w odpowiednio dobranych stężeniach wydłużają fazę wzrostu włosa.

W leczeniu łysienia dla osiągnięcia jak najlepszych efektów często korzystamy z protokołów łączonych np. laser i ostrzykiwanie w ilości i częstości powtarzanych zabiegów ustalanych indywidualnie dla każdego pacjenta.

Facebook