Suchość skóry może być związana ze zmniejszeniem produkcji łoju lub zaburzeniem składu lipidów naskórkowych.

Towarzyszy zwykłe atopii i może nasilać się z powodu niewłaściwej pielęgnacji (zbyt gorące kąpiele) stosowania drażniących detergentów, przebywania w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem, klimatyzowanych, narażenie skóry na zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV. Suchość jest również główną cechą starzejącej się skóry.

Związana jest ze zmniejszoną aktywnością gruczołów łojowych, obniżoną zdolnością do wiązania wody w warstwie rogowej naskórka. W przestrzeniach międzykomórkowych skóry właściwej dochodzi do zmniejszenia endogennego kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za wiązanie cząsteczek wody. W codziennej pielęgnacji skóry suchej pomocne są dermokosmetyki bogate w mocznik, kwas mlekowy glicerol, sorbitol, ceramidy, cholesterol, wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Skóra sucha jest zwykłe skórą wrażliwą. Warto więc stosować preparaty hypoalergiczne ,bezzapachowe , z mniejszą ilością środków konserwujących. Podstawowym i powszechnie stosowanym zabiegiem poprawiającym nawilżenie skóry jest mezoterapia. Pozwala ona na wprowadzenie bezpośrednio do skóry z pominięciem bariery naskórkowej składników takich jak kwas hialuronowy , hialuronian sodu, siarczan glukozaminy, które uzupełniają niedobory oraz wielu aktywnych substancji stymulujących fibroblasty do syntezy endogennych składników przestrzeni międzykomórkowej odpowiedzialnej za prawidłowe nawilżenie skóry.

Inne zabiegi takie jak peelingi chemiczne zawierające alfa i beta hydroksykwasy , kwas mlekowy , jabłkowy , glukonolakton delikatnie złuszczają warstwy powierzchowne naskórka ,zwiększają nawilżenie warstwy rogowej i stymulują głębiej położone struktury do syntezy glikozoaminoglikanów i kwasu hialuronowego

Facebook