Przebarwiania skóry – to jeden z najczęstszych problemów estetycznych z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetów dermatologicznych. Dotyczy 67 proc rasy białej, głównie kobiet.

Przebarwienia mogą powstawać na skutek przewlekłego stanu zapalnego np. przebiegu trądziku, urazu, działania promieniowania podczerwonego, przewlekłej ekspozycji na ciepło, promieniowanie UV. Do powstania przebarwień mogą przyczyniać się zaburzenia hormonalne w przebiegu chorób tarczycy, kory nadnerczy, przysadki, ciąża, przyjmowanie leków fotouczulających, w tym leków antykoncepcyjnych, ziół suplementów diety, niedobory żywieniowe (niedobór Wit B12 i Kw foliowego).

Leczenie przebarwień skóry wymaga doświadczenia od lekarza i cierpliwości i sumiennego przestrzegania zaleceń od pacjenta. W rozjaśnianiu przebarwień często stosujemy terapie łączone. Leczeniem o wysokiej skuteczności jest zabieg laserem frakcyjnym o długości fali 1927nm. Energia lasera w postaci mikroskopijnych wiązek światła dociera do warstwy podstawnej naskórka, gdzie znajduje się najwięcej komórek produkujących melaninę.

Ta technika pomaga w usuwaniu uszkodzonych komórek i pobudzaniu produkcji nowych, zdrowych struktur naskórka i skóry właściwej.

Inne propozycje leczenia to nowej generacji zabieg depigmentacyjny dwuetapowy (maska w gabinecie i pielęgnacja domowa wg ściśle ustalonego przez lekarza schematu) oparta na substancjach aktywnych takich jak diosmina, retinol, kw. Ferulowy, Cysteamina, Niacynamid i inne. Zabieg charakteryzuje wysoka skuteczność w stosunku do wszystkich rodzajów przebarwień w tym melasmy.

Prosty w wykonaniu, ale aby był skuteczny wymaga nadzoru i kontroli lekarza.

W leczeniu przebarwień skóry stosuje się również peelingi chemiczne. Zabieg polega na aplikowaniu na powierzchnię skóry substancji chemicznych, które usuwają górne warstwy naskórka, pobudzają regenerację i rozjaśnienie przebarwień. Do najczęściej stosowanych substancji należą alfa i beta hydrokwasy salicylowy, glikolowy, mlekowy TCA , kojowyoraz kwas traneksamowy, który hamuje osoczowe i tkankowe aktywatory plazminogenu istotnego w powstawaniu przebarwień w/w zabiegi można łączyć z mezoterapią czyli śródskórnym wprowadzeniem przy pomocy strzykawki i igły preparatów opartych na peptydach ,kwasie hialuronowym i kwasie bursztynowym, które regulują proces melanogenezy.

Obiecujące wyniki leczenia przebarwień skóry powstałych głównie w procesie fotostarzenia (starzenia pod wpływem ekspozycji skóry na promienie UV) uzyskuje się dzięki metodzie fotodynamicznej, która wykorzystuje substancje światłoczułe (kw.5aminolewulinowy) które po ekspozycji na specyficzny rodzaj światła eliminują uszkodzone komórki barwnikowe Bardzo istotnym czynnikiem w walce z przebarwieniami jest codzienna pielęgnacja .

Wskazane jest stosowanie dermokosmetyków zawierających polifenole, niacynamid, resweratrol, Vit C, Wit E, wyciąg z zielonej herbaty i nasion słonecznika oraz kwas traneksamowy.

Należy konsekwentnie przestrzegać ochrony przeciwsłonecznej. stosować preparaty z wysokim współczynnikiem ochrony przeciw szerokim pasmom UV włącznie ze światłem widzialnym i niebieskim. Istotny jest sposób aplikacji produktów p/słonecznych. Należy stosować codziennie bez względu na porę roku i tego czy przebywamy w pomieszczeniu czy na zewnątrz w ilości 5g (łyżeczka od herbaty) na twarz, 30g na powierzchnię całego ciała dorosłego człowieka. I ponawiać aplikację co 2-3 godz.

Facebook