Starzenie skóry, wiotkość ,zmarszczki:
Starzenie skóry to proces fizjologiczny związany z postępującym i częściowo odwracalnym zwyrodnieniem tkanki łącznej w skórze, stawach, kościach i układzie sercowo naczyniowym .Przebiega pod wpływem czynników endogennych związanych z zegarem biologicznym każdej komórki organizmu oraz egzogennym-środowiskowym.
Jednym z najważniejszych czynników środowiskowych jest ekspozycja na promieniowanie UV (fotostarzenie). Kolejnym ważnym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na starzenie skóry jest palenie tytoniu procesie starzenia dochodzi do zmniejszenia zawartości białek strukturalnych kolagenu i elastny czego skutkiem jest wiotkość skóry,zmniejszenie jej gęstości ,zmarszczki a także zmiany naczyniowe-plamica starcza. Zmniejszenie produkcji łoju, osłabienie zdolności wiązania wody w warstwie rogowej naskórka oraz spadek ekspresji filagryny są powodem suchości skóry. Osłabienie połączeń między naskórkiem i skórą właściwą skutkuje zwiększoną urażalnością i upośledzonym procesem gojenia nawet po drobnych urazach.
Fotostarzenie jest czynnikiem ryzyka występowania stanów przednowotworowych (rogowacenie słoneczne) jak i nowotworów skóry (rak kolczysto i podstawnokomórkowy), czerniak skóry. Proces starzenia możemy spowolnić i częściowo odwrócić jego skutki przy pomocy zabiegów. Lekarz po rozmowie i zbadaniu pacjenta układa indywidualny plan zabiegowy biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta styl życia i oczekiwania. Przełomem w medycynie estetycznej było wprowadzenie w 2004r laserów frakcyjnych. Jest to metoda, w której laser dostarcza energię w postaci mikroskopijnych wiązek światła, penetrujących skórę na określonej głębokości z minimalnym uszkodzeniem struktur otaczających. Ta technika pomaga w usuwaniu uszkodzonych komórek i stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych, elastyny i innych składników charakterystycznych dla młodej skóry.
Oprócz leczenia laserowego istnieje wiele innych metod leczenia starzejącej się skóry.
Peeling chemiczny polega na aplikowaniu na powierzchnię skóry substancji chemicznych, które usuwając górne warstwy naskórka pobudzają regeneracje w głębszych warstwach skóry właściwej. Składniki koktajli wykorzystywanych w mezoterapii, biostymulatory tkankowe, osoczowe czynniki wzrostu zawarte w PRP wprowadzone śródskórnie i podskórnie regenerują, odbudowują i poprawiają nawilżenie skory poprzez zwiększenie endogennego kwasu hialuronowego.
Proces starzenia to również utrata objętości tkani podskórnej i kości. Tu z pomocą przychodzą wypełniacze tkankowe (kwas hialuronowy). Dzięki tym zabiegom przywracamy objętość okolicy skroni, kości jarzmowej, żuchwy. Wypełniamy dolinę łez czy odtwarzamy objętość czerwieni wargowej. Przeciwdziałanie starzeniu się skóry to codzienna rutyna w postaci właściwej pielęgnacji. Kosmetyki antiaging powinny zawierać antyoxydanty, peptydy, czynniki wzrostu, cytokiny, retinoidy, egzosomy i wyciągi roślinne. Konieczna jest stosowanie ochrony UV o najwyższym stopniu protekcji w stosunku do szerokopasmowego UV